Szybkozłącza bezpieczne – porównanie produktów

W niniejszym artykule prezentujemy porównanie szybkozłaczy bezpiecznych PressMann Prevo S1 i Airpress 43 ESI 07. Bezpieczeństwo polega na tym, że podczas rozpinania szybkozłączki nie dochodzi do niekontrolowanej dekompresji, która powoduje odrzut. W przypadku szybkozłączy bezpiecznych nie ma zagrożenia uderzenia wyskakującym przewodem.

 

Celem niniejszego artykułu jest porównanie najważniejszych cech obu produktów wraz z wyjaśnieniem z czego mogą one wynikać i jakie skutki to ze sobą niesie. 

Uzupełnieniem tekstu jest nagrany przez nas film abyście mogli sami wysnuć wnioski, który produkt bardziej odpowiada Waszym potrzebom.
Jeżeli chciałbyś zabrać głos w tej dyskusji lub podzielić się swoimi doświadczeniami o tych produktach – napisz komentarz pod tym artykułem lub pod filmem na YT. Planujemy odświeżenie tego artykułu gdy zakończymy długoterminowe testy i chętnie poszerzymy go o Wasze doświadczenia.

 

PressMann Prevo S1 to topowa szybkozłączka , ale czy na pewno jest najlepsza?
Zapraszamy do oglądnięcia porównania ze standadrową szybkozłączką.

Porównanie szybkozłączy bezpiecznego rozłączania

Omówimy teraz różne cechy obu produktów począwszy od producenta, poprzez materiały i konstrukcję aż po prozaiczne sprawy związane z użytkowaniem obu modeli.

Producent

Teraz będzie mini wykład z obiegu produktów w światowej ekonomii. Szybkozłączki PressMann PrevoS1 produkowane są we francuskiej fabryce, będąca częścią koncernu Stäubli, który produkuje bardzo wysokiej jakości rozwiązania dla automatyki przemysłowej. Istotną kwestią jest to szego grona odbiorców. Dzięki temu nawet domowy użytkownik ma szansę zakupić produkty wysokiej klasy stosowane w przemyśle w przystępnej cenie. Polskim dystrybutorem produktów marki Prevost jest firma Pressmann. 

Producentem szybkozłączki Airpress jest bliżej nieokreślony azjatycki producent złączy pneumatycznych. Firma Airpress zamawia je u tego producenta i do Polski przyjeżdżają już z pięknym logiem Airpress wygrawerowanym na obudowie. Czy to jest jakiś problem? Niekoniecznie. Wszyscy czy tego chcemy czy nie korzystamy z produktów wykonanych w Chinach lub z takich, których części zostały wykonane w Chinach. W Chińskiej Republice Ludowej, podobnie jak w każdym innym kraju, są fabryki produkujące super sprzęt i fabryki produkujące buble. Aby jednoznacznie stwierdzić z jakim typem produktu mamy do czynienia trzeba go zbadać i tym się teraz zajmiemy.

Materiały i konstrukcja

Szybkozłącze Airpress ma obudowę z utwardzonego aluminium a wewnątrz stalowy zawór. wtyk utrzymywany jest na miejscu łożyskiem z czterema kulkami. Część tylna (gwint lub końcówka na wąż) jest obrotowa (to plus) ale ma trochę luzu w stosunku do reszty korpusu, a to może oznaczać minimalne nieszczelności. Złączka PrevoS1 jest wykonana z nitrowanej stali i dodatkowo wyposażona w korpus z wytrzymałego tworzywa. Cześć tylna także jest obrotowa, nie ma tu za to żadnych luzów. Obie złączki mają guzik, który służy do spuszczania ciśnienia i zwalniania wtyku. W przypadku złączki Airpress po pierwszym naciśnięciu uchodzi ciśnienie a po drugim uwalniany jest wtyk. W PrevoS1 przy naciśnięciu uchodzi ciśnienie i dopiero po jego spadku guzik odskakuje i uwalnia wtyk. Mamy tu więc jeden ruch mniej.

Użytkowanie

Przepustowość obu szybkozłączy jest bardzo wysoka, PrevoS1 gwarantuje przepływ ponad 1800 litrów na minutę podczas gdy szybkozłącze Airpress 1600 litrów na minutę. Nie jest to istotna różnica, w obu przypadkach przepływ jest bowiem znacznie wyższy niż w przypadku zwykłych szybkozłączek pneumatycznych.

Wytrzymałość obu produktów jest na naprawdę wysokim poziomie. Tłukliśmy je młotkiem, rzucaliśmy nimi, ciągaliśmy po ziemi, jeździliśmy po nich samochodami a w planach mamy nawet test z użyciem czołgu. Oba szybkozłacza zniosły testy na tyle dobrze, że dalej są w pełni sprawne. Mimo wszystko PrevoS1 wygląda nieco lepiej z uwagi na obudowę z tworzywa, która lepiej znosi trudne warunki. Aluminiowa obudowa złącza Airpress ma ma o wiele bardziej widoczne ślady “testowania”. 

Gwarancja na szybkozłącza to raczej niespotykane zjawisko bo traktuje się je jako materiał eksploatacyjny. Tym nie mniej jednak Prevost zdecydował się udzielić trzyletniej gwarancji na złączkę PrevoS1 pod warunkiem stosowania wtyków tego samego producenta (wtyki są wykonane ze stali). Dzięki temu, klientom, którzy intensywnie używają szybkozłączy nie opłaca się już kupować zwykłych złączek bo ich koszt w ciągu trzech lat użytkowania przekroczy cenę zakupu PrevoS1;) Na stronie Airpress nie ma ani słowa o gwarancji. 

Cena to ważny aspekt podczas podejmowania decyzji zakupu dlatego przytoczymy tutaj ceny obu produktów. PrevoS1 kosztuje w cenie katalogowej około 130 złotych brutto a złączka Airpress około 70 złotych brutto. Wychodzi więc na to, że Airpress jest o połowę tańszy od PrevoS1. Tą różnicę w cenie równoważy jednak gwarancja na 3 lata. Jeżeli przez trzy lata użytkowania Airpress raz ulegnie zniszczeniu i trzeba będzie kupić nowy to znaczy, że nie ma różnicy w cenie. Jeżeli będzie się psuł częściej to znaczy że PrevoS1 jest tańszy w użytkowaniu. 

Ogólne wrażenie jakie wywierają obie złączki jest dobre ale na tym polu PrevoS1 wyraźnie wygrywa. 

Podsumowanie

Już po wzięciu do ręki obu omawianych w niniejszym artykule produktów można dość łatwo ocenić, który z nich jest lepszej jakości. PrevoS1 jest prawdopodobnie najlepszym szybkozłączem o standardowym wtyku dostępnym na rynku. Lepiej znosi trudne warunki, ma trzyletnia gwarancję i zwyczajnie lepiej leży w ręku. Do tego firma Prevost oferuje cały system narzędzi i akcesoriów, którego częścią jest szybkozłącze PrevoS1. Jeżeli już ktoś decyduje się na to, żeby wydać na szybkozłaczkę pneumatyczną więcej niż dwadzieścia złotych to nie ma większego znaczenia czy ma wydać 70 czy też 130 złotych. W tym wypadku na decyzję o zakupie wpływ będą miały dodatkowe korzyści idące na konkretnym produktem, a na tym polu PrevoS1 wyraźnie wygrywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *