Co to jest “separator do sprężarki”?

Separator do sprężarki to taki temat, który często powoduje różnego rodzaju nieporozumienia z uwagi na brak precyzyjnego nazewnictwa. gdy do naszego sklepu wchodzi lub dzwoni klient i pyta o “separator do sprężarki” nasi sprzedawcy biorą głęboki oddech i cierpliwie starają się streścić to, o czym za chwilę tutaj przeczytasz.

Z doświadczenia wiemy, że dopytywanie klienta “o jaki dokładnie separator chodzi” nie ma większego sensu, bo odpowiedzią klienta jest najczęściej: “to pan nie wie co to jest separator?!”, i tak dalej;)

 

Niniejszy tekst powstał aby uniknąć podobnych nieporozumień.

Rodzaje separatorów stosowanych w pneumatyce

W pneumatyce stosuje się trzy podstawowe rodzaje separatorów: cyklonowe, oleju oraz woda-olej. Są to trzy zupełnie inne urządzenia używane w zupełnie innych miejscach a jedyne co je łączy to podobna nazwa. Sama nazwa separator, sugeruje, że urządzenie oddziela od siebie jakieś składniki. O tym jakie to składniki i gdzie dokładnie montowany jest konkretny separator poniżej.

Separator Cyklonowy

Separator cyklonowy to urządzenie montowane na rurach i przewodach ze sprężonym powietrzem, które usuwa ze sprężonego powietrza kondensat. Separator cyklonowy wprowadza przechodzące przez niego powietrze w ruch wirowy, dzięki czemu większość kondensatu osadza się na ściankach urządzenia i spływa do odprowadzającego go przewodu. To proste urządzenie jest częścią podstawowych filtrów, filtroreduktorów i stacji przygotowania powietrza, co czyni go najczęściej spotykanym separatorem w pneumatyce.

Separator woda-olej

Separator woda-olej to urządzenie, które pozwala w legalny sposób pozbyć się kondensatu oddzielonego ze sprężonego powietrza. Separator woda-olej ma wkład, który pochłania olej będący składnikiem kondensatu i oddziela go od wody, która wycieka z niego przeznaczonym do tego przewodem lub rurką. Oczyszczoną  w ten sposób wodę można legalnie odprowadzić do kanalizacji a olej zgromadzony we wkładzie wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Odprowadzanie kondensatu bezpośrednio do kanalizacji jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Dlatego też każdy, kto regularnie używa sprężarki powinien zaopatrzyć się w separator woda-olej.

Separator oleju

Separator oleju sprężarki to urządzenie montowane w kompresorach śrubowych i łopatkowych, którego zadaniem jest zapobieganie przedostawania się oleju z modułu śrubowego do dalszych części układu. Powietrze zasysane przez kompresor śrubowy (lub łopatkowy) trafia do modułu śrubowego, który jest smarowany olejem. Tam ulega sprężeniu. A następnie trafia do separatora oleju, który oczyszcza je przed przesłaniem go dalej. Separator oleju jest elementem wymienianym podczas większości przeglądów serwisowych kompresorów.

Podsumowując, jeżeli chcesz kupić separator bądź tak dobry i daj znać sprzedawcy o jaki konkretnie separator chodzi;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *