Co robić z kondensatem ze sprężonego powietrza?

 

Kondensat ze sprężonego powietrza to dość nieprzyjemny odpad, którego nie można tak zwyczajnie wylać do kanalizacji. W niniejszym artykule wyjaśnię Ci jak pozbywać się kondensatu i dlaczego jest to dla Ciebie bardzo ważne.

Co to jest kondensat i skąd się bierze w instalacji sprężonego powietrza?

Kondensat to zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu będące mieszaniną zanieczyszczeń pochodzących z powietrza atmosferycznego i tych generowanych przez sprężarkę. Dlaczego nie widzimy zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym? Dzieje się tak ponieważ zanieczyszczenia stanowią znikomy procent powietrza atmosferycznego. Kiedy jednak poddajemy powietrze kompresji zagęszczamy też zanieczyszczenia, przez co wytrącają się one i osadzają na ściankach zbiornika w sprężarce oraz w całej instalacji.


Aby uniknąć rozprzestrzeniania się kondensatu po instalacji stosuje się urządzenia uzdatniające sprężone powietrze. Przeczytaj: “Przygotowanie powietrza” aby dowiedzieć się więcej.

 

Kondensat to mieszanina wody, cząstek stałych i olejów. Jest to jeden z typów odpadów, których nie można wylewać do ścieków ani wyrzucać do śmieci bez wcześniejszej obróbki.

Jak pozbywać się kondensatu z instalacji i co z nim dalej robić?

Aby pozbyć się kondensatu ze sprężonego powietrza stosuje się separatory cyklonowe, filtry oraz osuszacze sprężonego powietrza. Wszystkie te urządzenia mają małe zawory spustowe, które odprowadzają oddzielony ze sprężonego powietrza kondensat w wybrane przez użytkownika miejsce.

 

Jedynym legalnym sposobem samodzielnego pozbywania się kondensatu jest używanie Separatora Woda-Olej. Więcej o różnych rodzajach separatorów przeczytasz tutaj

 

Separator Woda-Olej to rodzaj filtra, który wyłapuje większość zanieczyszczeń z kondensatu, gromadzi je we wkładzie filtracyjnym. Dzięki temu z separatora wypływa strumień wody, którą można legalnie odprowadzić do kanalizacji. Wkład filtracyjny po zabrudzeniu można legalnie wyrzucić do śmietnika. 

 

Odprowadzanie kondensatu bezpośrednio do kanalizacji jest wykroczeniem i może skutkować nałożeniem mandatu, którego wartość z całą pewnością przekroczy cenę zakupu separatora woda-olej;) Dlatego nie można traktować zakupu jako zwykłego wydatku. Jest to raczej inwestycja, która zmniejszy koszty użytkowania kompresora i zapewni użytkownikowi spokojną głowę i spokojne sumienie;)

 

Większość separatorów woda-olej ma wymienne wkłady filtracyjne wyjątkiem są najmniejsze modele niektórych producentów.

One Response to “Co robić z kondensatem ze sprężonego powietrza?

  • Delta Technika
    3 lata ago

    Kiedy w urządzeniu pojawi się kondensat, niezwłocznie należy się go pozbyć. Może on doprowadzić do zmiany pracy, a w najgorszym przypadku do trwałego uszkodzenia produktu. Tak jak zostało napisane w artykule, warto się zaopatrzyć w separator woda-olej, który skutecznie zażegna ten problem lub rozejrzeć się za sprzętem, który będzie nieco bardziej odporny na takie sytuacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *