Sprężarka syczy spod presostatu – Jak usunąć usterkę?

Spod wyłącznika ciśnieniowego (presostatu) po wyłączeniu sprężarki cały czas słychać syczenie? Powietrze uchodzi z cienkiego przewodu dochodzącego od zaworu zwrotnego sprężarki do presostatu? Zdarza się to częściej niż myślisz, a naprawa może polegać na czym innym niż się Tobie wydaje.

Powietrze uciekające spod presostatu to bardzo częsta usterka nawet w krótko używanych kompresorach. Bardzo częstą reakcją użytkowników i mniej doświadczonych mechaników jest w takim przypadku wymiana presostatu na nowy. Jest to rozwiązanie, które pierwsze przychodzi na myśl, ponieważ “skoro syczy spod presostatu to należy go wymienić”. To może nie rozwiązać problemu a wręcz narazić użytkownika na niepotrzebne koszty.

Po pierwsze – wymiana presostatu kosztu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Po drugie – wymiana presostatu w większości przypadków nie usuwa usterki.

Do czego służą presostat i zawór zwrotny sprężarki?

Aby zrozumieć na czym polega usterka musimy choćby krótko omówić działanie dwóch elementów sprężarki: presostatu i zaworu zwrotnego sprężarki.

Presostat, to inaczej wyłączenie ciśnieniowy, który odcina napięcie zasilania sprężarki gdy sprężone powietrze w zbiorniku osiągnie określoną maksymalną wartość ciśnienia. Gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie poniżej określonej wartości minimalnej presostat ponownie załącza napięcie zasilania i uruchamia sprężarkę.

Zawór zwrotny sprężarki to urządzenie, które zapobiega cofaniu się sprezonego powietrza ze zbiornika i w większości przypadków posiada dodatkowe małe przyłącze 1/8″ do języka, przez który powietrze jest transportowane do presostatu, który spuszcza ciśnienie z pompy po odcięciu napięcia zasilania. Dzięki temu odprężeniu, po ponownym włączeniu zasilania pompa rusza bez obciążenia w elemencie sprężającym. Dlatego po wyłączeniu zasilania w sprawnej sprężarce słychać kilkusekundowe syknięcie pod presostatem – to właśnie odpowietrzenie pompy.

Jeżeli zawór zwrotny jest niesprawny (lub, jak to czasem bywa w samorobnych kompresorach, nie ma go wcale) pompa rusza pod obciążeniem co wpływa na ryzyko przeciążenia silnika elektrycznego i zdecydowanie obniża żywotność elementu sprężającego (pompa tłoka, moduł srubowy, łopatkowy itp.)

Dlatego też, choć usterka syczenia spod presostatu wydaje się banalna może mieć bardzo poważne i kosztowne skutki dla użytkownika. 

Jakie są przyczyny usterki?

Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia lub zawieszenia się uszczelki zaworu zwrotnego sprężarki. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne. Czasami po prostu się zablokuje i wystarczy ją ręcznie “rozruszać”. Czasem jednak, zwłaszcza gdy kompresor pracuje w zbyt długich cyklach, uszczelka może się odkształcić lub rozpaść. Podobnie dociskająca ją sprężynka.

Jak usunąć usterkę?


Aby usunąć usterkę należy wykonać kilka prostych kroków:

1. Odłączyć kompresor od zasilania i wypuścić z niego całe sprężone powietrze.

2. Odkręcić korek zaworu zwrotnego sprężarki (nie trzeba wykręcać go ze zbiornika ani odłączać od niego żadnych rurek / przewodów).

 

3. Wyjać sprężynkę i uszczelkę. Sprawdzić stan uszczelki i sprężynki, która ją dociska. Jeżeli te elementy są całe, nie są dziurawe, spalone, wystrzępione to wystarczy poruszać uszczelką , wyczyścić  zawór i po wszystkim. Jeżeli uszczelka lub sprężyna jest uszkodzona należy ją wymienić. Jesli uszkodzona jest obudowa to najlepiej wymienić cały zawór zwrotny. 

Uszczelka i sprężynka w stanie wzorowym wykręcona z zaworu w nowym kompresorze

I to wszystko. W najgorszym wypadku czeka Cię wymiana zaworu zwrotnego, który jest znacznie tańszy od nowego presostatu.

Masz problem z kompresorem? Zadzwoń teraz! 533 566 662

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *