Piaskowanie – jaki kompresor, jaka piaskarka? – część 1

Co to jest piaskowanie?

Piaskowanie jest procesem, które ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Oczyszczanie strumienie (poprzez piaskowanie) elementów stalowych, grawerowanie w szkle, sodowanie maszyn to tylko nieliczne przykłady tego, do czego wykorzystywana jest technologia oczyszczania strumieniowego  (piaskowania).

Do czyszczenia zabrudzeń (piaskowanie, sodowanie, śrutowanie) wykorzystywane jest ścierniwo, które napędzane sprężonym powietrzem jest wyrzucane na zabrudzony element usuwając korozję bądź inne zabrudzenia, z którymi nie radzą sobie inne metody czyszczenia  powietrzni np. chemiczne środki czystości.

Z racji prowadzenia przez nas sklepu z pneumatyką, w tym artykule przedstawiam rozwiązania produktowe dla profesjonalnego czyszczenia strumieniowego (piaskowania). Opisywany, przykładowy model piaskarki ma zapotrzebowanie powietrza na poziomie min. 4000-5000 l/min. Oznacza to, że zapotrzebowaniu na sprężone powietrze sprostają  sprężarki o mocy silnika > 22 kW. Profesjonalne piaskarki kabinowe i te stosowane w otwartej przestrzeni są urządzeniami, które wymagają do użytkowania odpowiedniego przeszkolenia pod względem BHP  i efektywności pracy. Operatorzy tych maszyn muszą być wyposażeni w środki ochrony BHP.  Pamiętajmy, żeby stawiać na bezpieczeństwo i higienę pracy na pierwszym miejscu.  

Temat omówię w 2 częściach – w pierwszej przedstawię specyfikę kompresorów do piaskowania, w drugiej zaś opowiem nieco o piaskarkach oraz o innowacjach w tej dziedzinie.

Piaskowanie - jaki kompresor spalinowy?

Kompresor śrubowy spalinowy

Jednymi z najczęściej sprzedawanych w sklepie internetowym Pneumatyka.eu modeli kompresorów śrubowych do piaskowania są kompresory przewoźne czeskiego producenta Atmos – PDP 28, PDK 33 oraz PDP 35. Dlatego są to sprawdzone w różnych warunkach kompresory śrubowe spalinowe. Cieszą się sympatią swoich użytkowników ze względu na wysoką wydajność, bezawaryjność niskie spalanie paliwa i konkurencyjną cenę względem innych producentów kompresorów spalinowych. Każdy z tych modeli występuje w wariancie 7, 10 lub 14 bar. Dodatkowo, dostępne są ulepszenia, które pozwalają uzyskać prąd i odpowiedniej klasy czystości powietrze. Są to m.in. chłodnice końcowe, separatory cyklonowe, filtry oraz agregaty prądotwórcze. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sprężarkach śrubowych, przeczytaj ten artykuł.

Seria PDK

Przewoźny kompresor śrubowy do piaskowania, sodowania, śrutowania.

Mając na względzie zapotrzebowanie konsumentów firma Atmos stworzyła nowa serię lekkich sprężarek PDK bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu. Po pierwsze – Kompresory śrubowe spalinowe ATMOS PDK wyposażone są w silniki diesla japońskiej produkcji Kubota. Po drugie – Sprężarki śrubowe spalinowe wyposażono w panel sterowania Comap Intel Nano.

Seria PDP

Sprężarki śrubowe przewoźne ATMOS PDP to urządzenia których motorem napędowym są silniki diesla marki Perkins. Konstrukcja maszyn jest wynikiem kilkudziesięciu lat doświadczenia w produkcji sprężarek przewoźnych. Po pierwsze – kompresory przewoźne ATMOS PDP są solidne i niezawodne oraz zdolne do pracy w bardzo trudnych warunkach, jak ekstremalne temperatury czy zapylone otoczenie. Po drugie – kompresory serii PDP wyposażone są w układ łagodnego rozruchu zapewniający ochronę silnika i wydłużający żywotność kompresora. Innymi słowy oznacza to, że kompresor po uruchomieniu pracuje na tzw. biegu jałowym, dzięki czemu ma czas na osiągnięcie właściwych do pracy parametrów ciśnienia i temperatury oleju.

Kompresor spalinowy do piaskowania

Piaskowanie - jaki kompresor elektyczny?

Drugim typem popularnych sprężarek są kompresory śrubowe elektryczne, które występują w wielu wariantach ciśnienia, wydajności i innych funkcjonalności. W naszej ofercie dostępne są kompresory wielu producentów. Dlatego jako doświadczeni doradcy, którzy budują długofalowe relacje polecamy te produkty, które cechują się niezawodnością, wysoką jakością wykonania oraz korzystnym kosztem zakupu i eksploatacji. Innymi słowy – polecamy tylko te produkty, gdzie klient ma pełną świadomość tego, za co płaci. 

Kompresory śrubowe elektryczne PressMann do piaskowania

Właścicielem marki Pneumatyka.eu jest firma PressMann, która od lat zajmuje stabilną pozycję na rynku sprężonego powietrza. Stale podnosimy kwalifikacje personelu oraz kierujemy się ergonomicznym, ekologicznym i ekonomicznym doborem rozwiązań z zakresu sprężonego powietrza i próżni. Nasze doświadczenie pozwala na skuteczne zbadanie potrzeb odbiorców czwartego medium w przemyśle jakim jest powietrze. Nasza firma stała dozy do rozwoju z wykorzystaniem elementów Kaizen oraz standardów jakości ISO czego potwierdzeniem jest certyfikat ISO 9001:2015 w zakresie sprzedaży, serwisu i montażu systemów sprężonego powietrza. Jednym z naszych sukcesów było wdrożenie własnej marki kompresorów śrubowych i tłokowych, które produkowane są w Polsce. Dajemy 5 lat gwarancji bez limitu roboczogodzin i żadnych kruczków z możliwością wykonywania samodzielnych serwisów bez utraty gwarancji. Istnieje możliwość implementowania ulepszeń na poziomie produkcji i w późniejszym okresie – to tylko początek listy korzyści wynikających z zakupu kompresorów marki PressMann.

Kompresor do piaskowania

Porównanie kompresorów do piaskowania

Podsumowanie części pierwszej

Rozwiązań tyle, ilu będzie chętnych ażeby rozpocząć przygodę z piaskowaniem. Kompresory śrubowe cieszą się dzisiaj szczególną sympatią użytkowników piaskarek. Wynika to ze względu na swoją niezawodność i wytrzymałość w pracy która wymaga profesjonalnych rozwiązań. Za tydzień opiszemy szerzej kwestię doboru piaskarki względem przedstawionych w tym artykule sprężarek. Szukasz sprężarki śrubowej do swojej piaskarki lub całego zestawu do profesjonalnego piaskowania? Skontaktuj się z nami pod numerem: +48 58 562 40 14 albo wypełnij poniższy formularz kontaktowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *